Aktuálně

Pravidelně vás informujeme o našich aktivitách, úspěšných projektech a nových technologiích.

O nás

Pravidelně vás informujeme o našich aktivitách, úspěšných projektech a nových technologiích.

Digitální dvojčata

Chytrá města budou stále více využívat svých digitálních dvojčat, kde obrazem reálného města bude jeho virtuální podoba.

Evropská unie označila začínající dekádu za „desetiletí digitalizace“. Evropský finanční rámec určený na digitalizaci v období 2021 až 2027 je 7,5 miliardy eur. Krom toho jsou podporována Evropská centra pro digitální inovace, která sídlí i v několika městech České republiky. Program Horizont Evropa má pro období 2021 až 2027 vyčleněn rozpočet 95,5 miliardy Eur na vědu, výzkum a inovace. Do těchto programů spadají i digitální dvojčata. 

Digitální dvojče je digitální model reálného objektu či systému, na němž lze simulovat jeho fungování či digitální propojení s dalšími systémy. Propojuje ekonomickou infrastrukturu, sociální infrastrukturu a životní prostředí.

Digitálních dvojčat lze využít pro simulace různých opatření či krizových scénářů. Jejich věrohodnost je podmíněna kontinuálním sběrem velkého množství dat z různých oblastí, jako je životní prostředí, doprava, energetika, budovy, bezpečnost. Díky internetu věcí bude každý prvek chytrého města zdrojem velkého množství dat.

V České republice se digitálním dvojčatům měst věnují

Podpora ze světa

Dokumenty

Data pro veřejné blaho

Doporučení Národní komise pro infrastrukturu:

  • Vytvořit Rámec pro správu informací (Information Management Framework) – umožnit bezpečné a odolné sdílení dat a efektivní správu informací.

  • Umožnit vznik Národního digitálního dvojčete (National Digital Twin) – ekosystému propojených digitálních dvojčat, který umožní dosáhnout lepších výsledků z našeho zastavěného prostředí.

  • Sladit akademickou obec, průmysl a vládu – zajistit koordinaci a soulad mezi klíčovými aktéry v této agendě.
  • EU
  • Ostatní
  • 1. 1. 2021

Lidé

Sarah

Sarah

Hayes

Centre for Digital Built Britain

Melissa

Melissa

Zanocco

Infrastructure Client Group (ICE)

Miroslav

Miroslav

Svítek

ČVUT

Projekty

K tomuto tématu nemáme zatím žádné projekty.

Přihlašte se k odběru novinek