Inkluzivní města
Inkluzivní města poskytují všem svým obyvatelům rovné příležitosti, důstojnost a environmentální spravedlnost bez ohledu na socioekonomické postavení, gender, věk, původ či jiné identifikační znaky.
Všechny sociální skupiny, včetně těch nejzranitelnějších, by měly mít podle Nové Lipské charty ve městech rovný přístup ke službám obecného zájmu, včetně vzdělávání, sociálních služeb, zdravotní péče a kultury. Odpovídající, bezpečné a dostupné bydlení a dodávky energie by měly splňovat potřeby různých skupin společnosti, včetně stárnoucí populace a jiných specifických skupin, např. osob se zdravotním postižením, mladých lidí a rodin. Inkluzivní města mají nabízet svým novým i stávajícím obyvatelům příležitosti k sebeurčení v městských čtvrtích, které mohou být i kulturně a sociálně odlišné, tj. například městské oblasti s přetrvávajícími problémy souvisejícími s menšinami potřebují navíc komplexní integrační a antisegregační strategii.
Všichni občané by měli mít právo získávat nové dovednosti a vzdělání. To vyžaduje cenově dostupné a přístupné vysoce kvalitní předškolní a školní vzdělávání, kvalifikaci a odbornou přípravu pro mladé lidi, jakož i příležitosti k celoživotnímu vzdělávání, zejména pokud jde o digitalizaci a technologie.
Spravedlivý a inkluzivní růst EU
Současné i budoucí environmentální a klimatické změny představují závažné negativní důsledky pro nezranitelnější skupiny městského obyvatelstva. Proto by měl být hospodářský růst v EU nejen udržitelný, ale také spravedlivý a inkluzivní. Proto se strategické dokumenty EU, jakými je „Nová Lipská charta – transformativní síla měst pro společné dobro“ nebo nová Územní agenda EU 2030, zaměřují na dosažení trvale udržitelné rovnováhy vztahů mezi environmentálními, hospodářskými a sociálními nerovnostmi, aniž by byl někdo upozaděn. Zásady inkluzivity budou navíc začleněny do finančních nástrojů EU 2021–2027.
Jde zejména o následující zásady (více, viz Nová Lipská charta):
- Sociální začlenění, inovace a partnerství. Města musí vyvinout inovativnější a inkluzivnější strategie a řídit související postupy, které by podpořily řešení problémů prostřednictvím navázání úzkých partnerství s představiteli soukromého i veřejného sektoru, kteří se zajímají o dosažení společných cílů souvisejících s inkluzí. Města, a ještě více jejich sousedství se stanou „laboratořemi“ pro sociální inovace.
- Rovný přístup k zaměstnání a veřejným službám. Měla by být přijata jasná strategie pro vytváření pracovních míst a podporu trhů práce prostřednictvím rekvalifikačních programů a vytváření pracovních míst v nových odvětvích. Nerovnosti, by se měly mimo jiné řešit prostřednictvím služeb, které jsou občanů prospěšné k dosažení určitých sociálních výsledků. To zahrnuje komplexnější zdravotní péči, dopravu a mobilitu, komunální elektronické služby a zejména vzdělávání. Zvláště důležité je soustředění úsilí na mladší populaci.
- Snížení nejvýznamnějších sociálních hendikepů. Obyvatelé chudých oblastí měst a nejvíce vyloučení občané by měli být osloveni napřímo s řešeními, které jsou zaměřeny přímo na ně. Měl by být vypracován soubor opatření týkajících se příchozích migrantů a jejich začlenění, žen trpících platovým rozdílem mezi ženami a muži nebo nejchudších částí populace vystavených dlouhodobé nezaměstnanosti.
- Veřejný prostor, bydlení a energetická chudoba. Města by měla usilovat o zajištění veřejných prostranství a dostupného bydlení pro všechny své občany, zejména prostřednictvím renovací a výstavby sociálního bydlení, ubytování studentů, startovacích domů, škol, nemocnic atd. Města taktéž musí nabídnout nástroje pro nejzranitelnější občany, kteří si nemohou dovolit udržovat dostatečné teplo v jejich bytech a domech.
Bezpečnost na veřejných prostranstvích. Bezpečnost je základním právem občanů, které musí být v městském prostředí chráněno sdílenou odpovědností mezi veřejnými a soukromými subjekty.
Témata
Lidé
Filip Kučera
Garant oblasti
Specialista na sociální otázky v oddělení Poradenství v rámci pražské pobočky Mott MacDonald
Zprávy
Akce
Dostupné
Pro daná kritéria nemáme žádné výsledky.
Videa
Pro daná kritéria nemáme žádné výsledky.
Projekty
K tomuto tématu nemáme zatím žádné projekty.
Další odkazy
Pro daná kritéria nemáme žádné výsledky.